Môj príbeh

Ako sa dievčina spod Tatier dostala k ájurvéde a jóge?

Frázy, že „už ako malá som vedela, že budem učiť jógu a pomáhať ľuďom“, znejú ako pekné klišé – ale je to naozaj tak. Ibaže keď som bola malá, mladá a i dospelá, tak v Poprade (kde som vyrastala) nebolo ešte zďaleka ani chýru ani slychu o nejakej jóge, či nebodaj ájurvéde… Bola tu však knižnica – jedno z najúžasnejších miest každého mesta či mestečka – a v nej plno kníh, ktoré som hltala rad radom…a preto som už na strednej škole mala prečítané staré indické eposy Rámajana, Mahábhárata a plno kníh z kolónky „Filozofia“, „Ezoterika“ , „Liečiteľstvo“. Záujem o literatúru ma zaviedol na vysokú školu do Nitry, kde som na Ústave literárnej a umeleckej komunikácie vyštudovala Dejiny umenia a estetiku.

Už v prvom ročníku som v sebe objavila ďalšiu vášeň – a tou bola vášeň pre tanec, konkrétne pre brušný tanec. Stala som sa členkou vtedajšieho občianskeho združenia Fortis Poprad – združenia dobových zvyklostí, kde som sa pod vedením umeleckej vedúcej Martiny Gavalierovej naučila základom brušných tancov, elegantnému tancu s rôznymi rekvizitami, akými sú hodvábne vejáre, krídla bohyne Isis, či tancu so šabľou na hlave alebo tancu s ohňovými rekvizitami. Zažila som desiatky skupinových a sólo tanečných vystúpení. Veľmi som sa chcela v tanci a vo vlastných tanečných predstaveniach zlepšiť, a preto, keď som sa v roku 2013 odsťahovala do Prahy doštudovať magisterský ročník na Katedru bohemistiky Karlovej Univerzity ako stážistka, začala som navštevovať i tanečné kurzy u Eglal, poprednej českej orientálnej tanečnice. U Eglal som absolvovala kurzy Balet Orientu a Klasického orientálneho tanca

Na Karlovej Univerzite v Prahe som mala skvelú príležitosť študovať Indickej literatúru a Indické náboženstvá pod vedením
Ing. Mgr. Lubomíra Ondračku a vďaka nemu som záujmu o indickú literatúru a náboženstvá prepadla ešte viac. Ešte dnes s nostalgiou spomínam na tie haldy kníh starej indickej literatúry, ktoré som prečítala, aby som z predmetu Indická literatúra vôbec prešla…prešla som.

Medzitým som skončila i štúdium na slovenskej univerzite a úspešne prešla štátnicami zo Psychológie umenia, Filozofie a Dejín estetikého myslenia. Žiť som však ostala v Prahe, lebo som si tam našla prácu a české veľkomesto mi ponúkalo možností, ktoré som plánovala ešte využiť. Pôvodne som uvažovala ešte nad nejakým dochádzkovým kurzom sanskritu alebo i štúdiom indických náboženstiev a ako som tak surfovala po internete, našla som niečo iné. Škola ájurvédské medicíny Pavly Hlôšky. V roku 2014 som ešte netušila, čo je ájurvéda. Prečítala som si pár informácii a nakoniec sa prihlásila. Dnes viem, že to bolo správne rozhodnutie a výrazne nasmerovalo môj život.

Začala som študovať ájurvédu a chodievať na hodiny jógy. Zamilovala som si pražské jógové centrum Dům Jógy, ktoré som začala pravidelne navštevovať. A začala som i viac tancovať. Stala som sa členkou profesionálnej tanečnej skupiny Siderea , ktorá sa špecializuje na historické a kabaretné tanečné vystúpenia, cigánske a brušné tance, fusion dance, kankán, burlesque a mnoho ďalších. Bola som tiež členkou umeleckého zoskupenia Ilusias – UV light & Fire show. Vďaka účinkovaniu v týchto skupinách som navštívila desiatky miest v Čechách, na Slovensku a dokonca sme sa zúčastnili i nemeckej televíznej show Das Supertalent 2014.

Žila som veľmi aktívny a rýchly život (v skutočnosti som bola ešte na full-time zamestnaná v hotelovej reštaurácii v centre Prahy a neskôr som bola manažérkou argentínskej reštaurácie) a jóga mi pomohla môj život držať v rovnováhe, i napriek pracovnému či tanečnému vypätiu. Vedela som, že jóga je cesta, ktorou sa budem ďalej uberať, preto som postupne absolvovala rôzne školenia – Jógu pre tehotné, Aerojógu pre lektorov či Intenzívne kurzy jógy, ktoré viedla Kateřina Prýmková. Spriatelili sme sa a v roku 2016 sme zorganizovali jógovo-ájurvédsky pobyt blízko Karlových Varov.

A aby som toho nemala málo, tak som si zaumienila, že sa naučím i jemnému umeniu masáží. Prvotný kontakt s Ájurvédskou masážou som mala už v prvom ročníku Školy ájurvédské medicíny, ale neskôr som absolvovala i špecializované masérske kurzy Ájurvédská masáž a Indická masáž: Abjanga a Shirodara na pražskej Dexter Academy. Pričuchla som i k aromaterapii. A to doslova. Navštívila som prednášky wellness poradcov spoločnosti doTERRA a esenciálne oleje ma úplne očarili. Od roku 2016 som sama nezávislým konzultantom spoločnosti doTERRA a o sile esenciálnych olejov vediem rôzne prednášky

Trojročnú Školu ájurvédské medicíny som navštevovala od roku 2014 do roku 2017. Medzitým som v roku 2016 odcestovala na dva mesiace do Indie. Väčšinu času som strávili v Rishikeshi, hlavnom meste jógy pod Himalájami, kde som v indickom jógovom ašráme Association for Yoga and Meditation absolvovala lektorský výcvik jógy so zameraním na Hatha & Ashtanga Jógu. Vďaka nemu som dnes certifikovaná cvičiteľka jógy, vedená pod registráciou medzinárodných učiteľov v Yoga Alliance RYT 200. V Indii som mala nielen skvelých učiteľov jógy, filozofie, pranajámy, ale našla som si i učiteľa ájurvédy, ktorý ma v rishikeshskom Hemadri Ayurveda Centre naučil ájurvédskym terapiám, masážam a očistným technikám. Zhoda náhod má tiež priviedla k rishikeshskému majstrovi Shivovi, ktorý mi predstavil techniky Reiki.

India, 2016

India, 2016

Po návrate z Indie som presťahovala naspäť domov, pod Tatry. Rozhodla som sa, že musím na svojich snoch pracovať tu, lebo cítim, že tu je moje miesto. A keďže moja maminka má firmu, ktorá sa venuje spracovaniu čokolády, vymysleli sme koncept Ájurvédskych čokolád. Tento koncept v sebe spája lahodnú a kvalitnú čokoládu, silu esenciálnych olejov a poznatky ájurvédy.

Dnes je zo mňa certifikovaná lektorka jógy, vediem skupinové a individuálne lekcie jógy v popradskom Harmony Studiu, lekcie jógy v Mengusovciach a privátne lekcie jógy doma, u samotných klientov. Vediem hodiny aktívnejšej a dynamickejšej powerjógy, ale aj jemnejšiu jógu pre zdravý chrbát, či seniorov. Mám tiež skúsenosti s detskou jógou a jógou pre tehotné. Ponúkam tiež ájurvédsku masáž. Je to hlboko relaxačná masáž teplým sezamovým olejom (alebo olejom mandľovým, kokosovým, či masáž ghí – pri výbere sa riadim telesnou konštitúciou klienta) s pridaním esenciálnych olejov terapeutickej triedy. Využívam tiež poznatky Marmovej terapie, ktorú som sa učila pod vedením indického ájurvédskeho terapeuta, doktora Neela Venugopala. Ponúkam výživové poradenstvo z pohľadu ájurvédy a o ájurvéde vediem rôzne semináre a workshopy (preklik Akcie) . Pôsobím tiež ako externá lektorka pražského jógového centra Dům Jógy

V neposlednom rade sa venujem Vastu. Vastu je indická náuka o harmonickom bývaní, niečo ako indické Feng Shui. Princípom Vastu som sa naučila v roku 2015 na ojedinelom školení Vastu Shastra I. a II., ktoré v Prahe viedol znalec védskeho poznania Prashanti de Jager. Svoje znalosti som si prehĺbila v Indii a tiež štúdiom starých spisov. Teší ma, že ľudia sa o princípy Vastu zaujímajú čoraz viac a ja sama môžem viesť o Vastu prednášky.

Moje vzdelávanie sa však stále nekončí. Stále sa objaví ďalší podnet, kurz, príležitosť, ktorá sa mi javí ako ďalšie puzzle do mojej skladačky života… a ja som za to nesmierne vďačná.

Joanna
Mgr. Jana Gurníková

Vzdelanie

Ajurvéda

2014-2017

Škola ájurvédy, 1. – 3. ročník v ČR

2015

Kurz ájurvédska masáž, Praha

2015

Kurz indická masáž: Abjanga a Shirodhara, Praha

2015

Kurz indická masáž: Abjanga a Shirodhara, Praha

???

Prednáška o ájurvéde, Pobyt s Jógou s Katkou Prýmkovou, Karlove Vary

2017

Marmová terapia, školenie s indickým ájurvédskym terapeutom, doktorom Neelom Venugopalom, Praha

Jóga

2015

Aerojóga pro lektory, lektorský kurz, Dům Jógy, Praha

2016

Jóga pro těhotné, lektorský kurz, Energy Studio, Praha

2016

absolvovanie: Intenzívny kurz jógy 1, Január-Apríl 2016, Dům Jógy, Praha

2016

absolvovanie: Intenzívny kurz jógy 2, Apríl-Jún 2016, Dům Jógy, Praha

2016

Yoga Teacher Training, lektorský kurz jógy, 200RYT, Rishikesh, India

Od 2017

Lektorka popradského jógového štúdia Harmony Studio, Poprad: lekcie: powerjoga, jóga pre zdravý chrbát, jóga pre tehotné, skupinové a individuálne hodiny

Od 2017

Lektorka jógy a vedenie lekcií jógy v Mengusovciach

2018

Lektorka jógy a vedenie lekcií jógy počas Letného programu v Grand Hoteli Kempinski High Tatras, Štrbské pleso

Masáže a Fyzioterapeutické  školenia

2015

Kurz ájurvédska masáž, Dexter Academy, Praha

2015

Kurz indická masáž: Abjanga a Shirodhara, Dexter Academy, Praha

2016

yzioterapeutický seminár Zdravá Páteř,  Praha

2017

Základný masérsky kurz, Športová a relaxačná masáž, Reminy

2017

Deformity chrbtice, Skolióza, Kyfóza a ich rehabilitačná liečba, Reminy

2017

Marmová terapia, školenie s indickým ájurvédskym terapeutom, doktorom Neelom Venugopalom, Praha

2018

Kurz Bankovanie, San Rajs Academy, Banská Bystrica

Vastu

2015

Školenie Vastu Shastra I., II. , Kailash Vedic Guild, Prashanti de Jager, Praha

2017

vlastné prednášky o Vastu, Škola ájurvédy Pavla Hlôšku, ČR

2018

vlastné prednášky o Vastu v Čechách a na Slovensku

Aromaterapia

2016

absolvovanie prednášok wellness poradcov spoločnostu doTerra, Praha

2016

od roku 2016 wellness poradca spoločnosti doTerra

Tanec

2010 - 2013

Členka Občianskeho združenia Fortis Poprad, združenie

2012 - 2013

Výuka brušných tancov, Štúdio FlyZone, Nitra

September 2013 – Február 2014

Navštevovanie kurzov brušných tancov pre pokročilých (Balet Orient, Klasický orientálny tanec) u poprednej českej orientálnej tanečnice a lektorky Eglal, Praha

2014

3. miesto Hvězda Orientu, Klasický tanec Raks Sharki, Dospelí (19 – 24 rokov), Náchod

2014

Účasť na nemeckej show Das Supertalent s Ilusias – UV Light & Fire Show

2014 - 2016

Členka tanečnej skupiny Siderea, Praha

2014 - 2016

Členka zoskupenia Ilusias – UV Light & Fire Show, Praha

2010 - 2018

Desiatky skupinových i sólo vystúpení

Certifikáty

Ajurvéda

Poděbrady, 2015

Poděbrady, 2016

Poděbrady, 2017

Festival Ajurvedy, 2017

India, 2016

Jóga

Praha, 2015

Meditačni centrum Lažánky, 2015

Praha, 2017

Praha, 2016

Praha, 2017

India, 2016

Masáže a fyzioterapeutické  školenia

Praha, 2015

Praha, 2015

India, 2016

India, 2016

Turčianské teplice, 2017

Turčianské Teplice, 2017

Turčianské Teplice, 2017

Kurz Bankovanie, Banská Bystrica, 2018