Láka vás vycestovať do ďalekej Indie a stať sa certifikovaným lektorom jógy? Vaša cesta do jógového
ášramu na brehu posvätnej rieky Gangy môže vyzerať aj takto…

Kúpiť letenky, zbaliť kufre, odletieť do ďalekej exotiky, zavrieť sa do jógového ášramu, teda školy jógy, kde celé dni iba cvičíte, meditujete a jete plnohodnotné vegetariánske jedlo, a vrátiť sa na Slovensko ako spirituálna osvietená bytosť, ktorá si otvorí štúdio jógy a to sa ihneď zaplní… Aj takto často vyzerá (trošku naivná) predstava mnohých ľudí, ktorí milujú jógu a majú ašpiráciu posunúť sa z jógovej podložky „vyššie“ – teda vlastne o pár metrov ďalej – z podložky jógového cvičenca na podložku jógového lektora. Vo svojej podstate na tom nie je vôbec nič zlé a akákoľvek snaha o progres je chvályhodná. Ak to však myslíte s cestou do jógového ášramu a s tým, že sa skutočne chcete stať lektorom jógy, vážne, potrebujete dve základné veci – byť informovaní a neočakávať spirituálne zázraky. Dnes sú tieto mainstreamové jóga-pobyty v prvom rade dobrý biznis!
Hoci to znie zatiaľ dosť negativisticky – svoj jógový pobyt v Indii určite neľutujem. Bola to skvelá životná skúsenosť, ktorá ma pripravila i na moju rolu lektorky jógy. Nakoľko som poznala mnohých ľudí, ktorí pred tým takýto pobyt v indickej jógovej škole absolvovali, bola som dopredu dosť informovaná o tom, ako to asi vyzerá a čo očakávať. Čo všetko treba zvážiť?

Výber cieľovej destinácie

India je obrovská. Preto vycestovať „do Indie“ je naozaj veľmi široký pojem. Ľudia, ktorí vycestujú za jógou alebo ájurvédskymi poznatkami, sa väčšinou rozhodujú medzi dvoma turisticky veľmi obľúbenými oblasťami – južnou Keralou alebo severnou podhimalájskou oblasťou pri brehu rieky Gangy. Kerala sa všeobecne považuje za oblasť plnú ájurvédskych kliník, kde si v prípade záujmu ľahko nájdete i dostupné kurzy v tejto oblasti. Na severe sa nachádzajú posvätné mestá, ako napríklad Haridwar a Rishikesh. Nakoľko sa práve Rishikesh považuje za hlavné mesto jógy, rozhodla som sa i ja absolvovať svoju jógovú výučbu práve tam. Druhým faktorom, prečo som sa tak rozhodla, bol fakt, že som vedela, že je to silne turistické miesto, plné Európanov, Američanom či Austrálčanov, a to som aj chcela. Bola to moja prvá ďaleká cesta a cestovala som tam ako samostatná (čo mohlo vzbudzovať pocit, že i osamelá) 26-ročná žena, a to skutočne v týchto krajinách netreba brať na až takú ľahkú váhu (pokiaľ nie ste feministická Amazonka, ktorá sa ničoho a nikoho nebojí).

Ktorý jógový ášram?

K tomu môžete pristúpiť dvojako. Buď si dopredu zarezervujete miesto v nejakej jógovej škole cez internet. Alebo si „na blind“ nájdete nejakú vám vyhovujúcu školu až na mieste. Ja som dosť opatrná a myslím, že všetky svoje kroky bedlivo zvažujem, čiže osobne som nad možnosťou dva ani neuvažovala. Mnoho jógových ášramov má svoje webové stránky, funguje na sociálnych sieťach a ľahko sa dopátrate k recenziám. Tak si vyberiete i to, na aký štýl jógy sa chcete zamerať. Hatha jóga? Ashtanga jóga? Možností je plno. Tieto školy sú, samozrejme, drahšie, ale ich štandard je skutočne prispôsobený potrebám „západných“ záujemcov. Príjemné čisté izby, fungujúca voda, výborné a chutné jedlo, indickí lektori na úrovni (aj ich angličtina – pozor, to nie je až také samozrejmé), výukový program od rána do večera počas celého mesiaca (dĺžka výuky môže byť v každej jógovej škole iná), dokonca i možnosť wifi pripojenia (netvrdím, že by to bola priorita, ani na to nebol veľmi čas, ale niekedy sa proste potrebujete s rodinou nejako spojiť a vtedy to oceníte). Moja škola mi dokonca zabezpečila taxík z Dílli až priamo do budovy školy. Na mieste potom zistíte, že webové stránky, ktoré ste preskúmali, má tak desiatka jógových ášramov a v skutočnosti je ich tam ešte asi ďalšia stovka. Jóga a ájurvéda sa predáva na každom rohu.

Dostatok financií

Hoci sa môže zdať, že duchovné veci sú zadarmo, v skutočnosti – čím duchovnejšie niečo vyzerá, tým je to drahšie. Ani jógové pobyty nie sú zadarmo a možno mnohých prekvapí, koľko stoja. Hovorí sa, že ázijské krajiny sú lacné napríklad čo sa týka ceny jedla. Áno, v hlavnom meste Indie som jedla i jedlo z ulice, ktoré stálo v prepočte 40 centov a neumrela som. Ale ako vyzerala príprava, okolie predajného stánku i samotné jedlo, si nechám radšej na inú story. Najvábnejšie to nebolo. Vedeli ste, že ázijská kuchyňa je pálivá najmä preto, lebo štipľavá chuť je dezinfekčná a tak zabíja baktérie, ktoré sa množia kvôli nedostatočnej hygiene týchto krajín? Je to skutočne tak. Čiže ak ste chceli jedlo z krásnej reštaurácie s minimálne takým hygienickým štandardom, na aký sme zvyknutí u nás, cena jedla bola vyššia. Možno nestálo toľko ako vo vychytenej pražskej indickej reštaurácii, ale od ceny, ktorú dáte za večeru u nás, sa až tak nelíšila. To platí i pri výbere jógovej školy. Ak očakávate príjemné ubytovanie, výdatné a chutné jedlo a program nabitý poznatkami, ktoré chcete ďalej zúžitkovať, budete musieť za ne zaplatiť. V Indii som strávila 2 mesiace a minula asi 4000 eur. Aj s letenkami. Musím ale podotknúť, že som navštívila i Agru, Taj Mahal, odcestovala na 2 týždne do turistickej oblasti Goa a kúpala sa v oceáne a v neposlednom rade si nakúpila plno vecí. Ak by ste šli vyslovene len za mesačným jógovým pobytom, z ktorého si prinesiete certifikát Yoga Teacher, tak by vás to pri všetkej spokojnosti mohlo stát tak 2000-2500 eur aj s letenkami. Možno vám táto cena nepríde až taká vysoká, keď však zoberieme do úvahy, že niektorí pracovití Indovia zarobia tak 100 dolárov mesačne a vyžijú, tak tento jógový biznis je do očí bijúci.

Do you speak english?

Angličtina nevyhnutná. Ak neovládate jazyk hindu alebo tak podobne. Netvrdím ale, že vaša úroveň angličtiny musí byť na úrovni C, akú majú experti na cudzí jazyk. Ale na to, aby ste sa vôbec dostali do cieľového ášramu, absolvovali hodiny (hodiny a hodiny) jógy, porozumeli filozofii či učiteľskej metodológii, boli schopní zložiť skúšky a vôbec komunikovať s ostatnými, angličtinu potrebujete.

A v neposlednom rade, neočakávajte zázraky. Mesiac v jógovej škole z vás nespraví ani super jógových akrobatov ani vysoko spirituálne osobnosti. Cestovanie do týchto exotických krajín je i pre Slovákov bežné a dostupné. Avšak stojím si za názorom, že kto to s jógou myslí skutočne vážne, túto cestu by mal podniknúť! Nie pre to, že by lektori, ktorí sa jóge učili na Slovensku či v Čechách, boli horší lektori. To vôbec nie! To, čo v každom lektorovi je, sa ukáže až dlhšou praxou a jeho osobným prístupom. Napriek tomu si však myslím, že by lektor jógy mal obetovať svoj čas, energiu a peniaze na to, aby do Indie vycestoval a zažil výučbu v krajine, v ktorej sa jóga zrodila. Na vlastnej koži zažiť jógu na brehu Gangy pod vedením indického učiteľa a svojimi zážitkami ďalej obohacovať ďalších ľudí. Je to pre nás, lektorov, taká vizitka – áno, s jógou a jej šírením to myslím skutočne vážne a pre to, aby som ju čo najviac uchopil, spravím, čo len môžem.