Aromaterapia

Čisté duše rastlín

Aromaterapia je využitie esenciálnych olejov na zlepšenie fyzickej, psychickej a emočnej úrovne človeka. Vo svojej praxi používam výlučne čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy spoločnosti dōTERRA, ktoré predstavujú najbezpečnejšie esenciálne oleje, ktoré v dnešnej dobe existujú.

Niektorí experti tvrdia, že esenciálne oleje obsahujú životnú silu rastlín. A ony skutočne sú čistou dušou rastlín. Získavajú sa z najrôznejších častí rastlín (od semienok, cez korene, stonky, listy, kvety až po plody…) a škála ich využitia je skutočne široká. Nezabúdame však, že reč je stále len o esenciálnych olejoch terapeutickej triedy.

Tieto oleje môžeme použiť aromaticky (vdychovaním ich vône), lokálne (napríklad ako súčasť masáží), ale i vnútorne (v podobe toboliek, či ako súčasť nápojov alebo jedál). Vo svojej praxi ich často používam. Každú hodinu jógy zakončujem tým, že klientom dám do dlane kvapku oleja. Po rozotrení dlaní o seba má tak každý možnosť nadýchnuť sa esencie a pocítiť jej silu. Esenciálne oleje pridávam i do základových olejov používaných pri mojej ájurvédskej masáži. Pripravujem pomocou nich rôzne mastičky na bolestí kĺbov a kostí, pridávam ich do jedál.

Vediem rôzne prednášky, kde sa zaoberáme práve aromaterapiou a jej praktickým využitím. Je potrebné uvedomiť si, že esenciálne oleje sú nesmierne silné a koncentrované – napríklad jedna kvapka mätového esenciálneho oleja má silu ako 28 šálok mätového čaju! Preto s nimi musíme narábať opatrne a s rozvahou.

Avšak po dôkladnom poznaní tejto zaujímavej (a voňavej) náuky môžeme esenciálne oleje využívať i počas tehotenstva, či dokonca niektoré oleje aplikovať pri malých deťoch a bábätkách.